گلچینی از گزینگویهها – شاهین کلانتری

جواني، كاري بـه سال و ماه ندارد، مهم اين اسـت كه انسان زنده دل و پرنشاط باشد. لحظه ای کـه بـه کمال رسیدم و منور شدم، تمام هستی کامل و منور شد. تمام افکار خودرا روی کاری کـه دارید انجام میدهید متمرکز کنید. قبل از بحث درباره چرایی این موضوع و علاقه محمد خاتمی به فوتبال، باید به روایتی که هاشمیطبا از انتخاب صفایی فراهانی به عنوان رئیس فدراسیون در زمان محمد خاتمی دارد، رجوع شود: «خاتمی به بنده گفت اگر میخواهید رئیس فدراسیون فوتبال را انتخاب کنید، با من مشورت کنید.

بارها آقای خاتمی مرا خواستند و از فوتبال میپرسیدند؛ چرا که میگفتند این ورزش برای من اهمیت زیادی دارد. به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «فوتبال در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای توسعهیافته و توسعهنیافته با سیاست عجین است؛ رشتهای که سالهاست ماهیت ورزشیاش را پشت جنبههای اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و البته سیاسی جا گذاشته و تأثیر زیادی بر رخدادهای خرد و کلان در جامعه دارد. به بهانه جام ملتهای آسیا و به امید پیروزی و قهرمانی تیم ملی کشورمان.» روایتِ منجر به ثبت آن تصویر هم یکی دیگر از دلایلی است که علاقه خاتمی به فوتبال را نشان میدهد؛ خرداد ۱۳۸۴ و پیش از بازی تیم ملی با کره شمالی بود که محمد خاتمی برای اولین بار سر تمرین بازیکنان تیم ملی حاضر شد تا به آنها روحیه دهد.

از همین جملات کوتاه میشود به تأثیر نظر محمد خاتمی در انتخاب صفایی فراهانی پی برد. این موضوع مقدمهای کوتاه برای ورود به شایعاتی است که درباره نفوذ رؤسای جمهور در انتخاب رؤسای فدراسیون به صورت جسته و گریخته مطرح میشود. محمد خاتمی به جز اعمال نظر برای انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال، اشراف کاملی هم بر فوتبال داشته و شاید بتوان گفت یکی از فوتبالیترین رؤسای جمهور تاریخ ایران است. آقای خاتمی به من گفتند در آلمان صدراعظم این کشور برای من دست زد و گفت فوتبال ایران در رده پانزدهم جهان است، اما آلمان هفدهم است! آقای خاتمی به من گفتند در آلمان صدراعظم این کشور برای من دست زد و گفت: فوتبال ایران در رده پانزدهم جهان است، اما آلمان هفدهم است!

او گفت که خاتمی بیشترین حمایت را از فوتبال داشته است: «بیشترین حمایت را از فوتبال آقای خاتمی انجام میدادند. اتفاقی که اسفند ۱۳۹۰ برای علی دایی رخ داد و او دچار سانحه شد، نشان دیگری از ارتباط خوب رئیسجمهور و کاپیتان سابق تیم ملی بود، چون سیدمحمد خاتمی، تلفنی حال آقای گل جهان را جویا شد و بعد هم متنی منتشر و برای دایی آرزوی سلامتی کرد. او حتی گفت دوست داشته شخصا برای ملاقات دایی میرفت: «بسیار علاقهمند بودم که شخصا به عیادت شما بیایم اما متأسفانه سفری در پیش دارم و این امکان فراهم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید