هم اقامت کن هم غذای محلی و نذری میل کن

به تدریج سایر ادویه لازم ( نمک و فلفل ) را طبق ذائقه تان به شله که در آستانه آماده شدن است اضافه کنید و البته همچنان هم بزنید. وقت آن رسیده تا ادویههای دلخواهتان را اضافه کنید و همچنان زمان بدهید تا شله مشهدی شما کاملا جا بیفتد و دم بکشد. برای اینکار گوشت رو همراه پیاز و نمک و فلفل میذارین پخته شه و وقتی پخته شد باید گوشت رو از آب دربیارین اونو ریش ریش کنید و بذارینش کنار. در پخت این غذا همچنین از ادویههایی مانند زنجبیل، دارچین، فلفل، هل سبز، زردچوبه و زعفران برای قیمه کنار شله و نمک استفاده میشود.

اما این غذا از کجا اومده؟ این شهرت به دلایل سیاحتی و زیارتی این منطقه است و این سبب شده تا از لحاظ آشپزی و تغذیه هم پیشرفت هایی را داشته باشد. در ادامه حبوبات را درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس با گوشتکوب آن ها را می کوبیم تا له شوند. توو ماه های رمضان، محرم و صفر تصویری که در مشهد خیلی می بینید، قابلمه ها و سطل هاییه که دست مردم جا به جا میشه! این طرز تهیه شله مشهدیه که شاید اینجا خیلی ساده و راحت دیده بشه اما در عمل کار خیلی پر زحمتیه!

اینا موادیه که باید داشته باشیم تا بتونیم یه شله مشهدی عالی و پر ملات درست کنیم! حالا اجازه می دهیم گوشت کاملا خنک شود، سپس با چنگال بافت گوشت را از هم باز می کنیم تا حالت ریش ریش پیدا کند. هم زدن را تا زمانی که آش به جوش بیاید، ادامه دهید و سپس اجازه دهید تا آش شله برای ۴۵ دقیقه تا یک ساعت روی حرارت ملایم با درب باز جا بیفتد.

تو پختن شله مشهدی باید حواسمون به این نکته باشه که تو مصرف ادویه ها زیاده روی نکنیم بخصوص اگه قراره مقدار زیادی شله مشهدی بپزیم! بعد از اینکه قل زد و پخته شد کنار میذاریم تا بعدا روی شله مشهدی اضافش کنیم. سوم اینکه این شله مشهدی ما تو اکثر کترینگ ها و رستوران های مشهد سرو میشه اما هیچکدوم به پای شله مشهدی هایی که موقع نذری ها بخصوص تو ماه های محرم و صفر و یا ماه رمضان پخته میشه و بین مردم پخش میشه نمیرسه! مرحله چهارم وقتی دیدیم برنج لعاب داد و حبوباتمون کامل پخته شده میایم گوشت رو بهش اضافه می کنیم و دوباره هی هم میزنیم!

دیدگاهتان را بنویسید