طرز تهیه شله مشهدی – کتاب کاله

مواد اصلی شله مشهدی گوشت، حبوبات و ادویهٔ فراوان است که می توان برای خوشمزه و مقویتر شدن این غذا، مقداری مغز قلم گاو به آن اضافه کرد. بعد از آماده شدن سریع داخل ظرف های مورد نظر کشیده با روغن محلی و شکر و دارچین تزیین می نمائیم. می توانید به مقدار کمتر از هل هم برای خوشبو شدن استفاده کنید. بعد از اینکه کاملا از پخت بلغور مطمئن شدید و نرم نرم شده بود در یک سبد بزرگ که دندانه های آن زیاد هم ریز نباشه.

قبلا که پخت این غذا به وسیله کندههای بزرگ صورت میگرفت، مجبور بودند به جای این کار از زغالهای داغ استفاده کنند اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و قراردادن یک اجاق شعله گاز بر سر دیگ حرارت را در بالا و پایین غذا تنظیم میکنند. بلغور را صاف کنین و با پشت کفگیر و کمی آبجوش کمک کنین تا بلغورها کاملا صاف شده و کمی دانه بلغور باقی بماند مجددا کمی دیگه آبجوش روی بلغور بریزید که دیگه لعابی در آن باقی نماند البته آبجوش را خیلی کم استفاده کنین. شبیه به آش رشته خودمان است با این تفاوت که به جای همه حبوبات فقط از عدس استفاده می شود.

این غذای متفاوت با اسم عجیب و غریب از عصرانه های خوشمزه مشهدی هاست. بهتر است هر دو را از قبل در آب خیس کنید. گام هفتم وقتی که آب غذا تا حد مناسبی کم شد، احتمالا سه یا چهار ساعت از مرحلهی قبل گذشته است. مواد اصلی این غذا گوشت، حبوبات و ادویه فراوان می باشد. مواد لازم: گوشت گوسفندی، ترجیحاً دنده یا گردن: نیم کیلو، پیاز: یک عدد بزرگ، حبوبات شامل، نخود، لوبیا چیتی، ماش، عدس، لوبیا سفید، بلغور گندم و برنج: از هر کدام نصف فنجان، فلفل و نمک و زنجبیل: به میزان لازم، روغن: به میزان لازم، لپه پخته شده و پیاز داغ: به میزان لازم، رب گوجه: ۲ قاشق غذاخوری.دستور پخت:ابتدا حبوبات را از شب قبل خیس کنید و بعد آب آن را خالی کنید و بپزید.

بلغور : سه کیلوگرم . نخود : دو کیلوگرم . پیاز : دو کیلوگرم . گوشت و پیاز خردشده را همراه با نمک و فلفل و 2 لیتر آب میگذایم تا به خوبی بپزد ، و سپس آن را ریش ریش میکنیم . در یک قابلمه جدا گانه بلغور گندم را که پاک کرده و شسته اید را بریزید و حدود ۴۰۰ پیمانه یا تقریبا۱۰۰ لیتر ( هر یه نفر را ۳ تا ۴ پیمانه حساب کنین) آب روی آن بریزید و بذارید تا بلغور کاملا پخته می شه. بلغور در حال جوش سنگین است و مدام ته نشین می می شه به همین خاطر بهتر است چند دقیقه یکبار بهم بزنید که به ته قابلمه نچسبد.

دیدگاهتان را بنویسید