طرز تهیه شله مشهدی + نکات مهم پخت

طعم شله مشهدی و دیگچه، تقریبا زیر زبان تمام ایرانی ها مانده است و هر کس در ایام عزاداری، به مشهد سفر کرده باشد، بطور حتم از این سفره بزرگ که به واسطه عشق به اهل بیت(ع) برپا میشود بهره مند شده است. هرکس که مشغول هم زدن می شود نیت می کند و آهسته زیر لب آرزوهایش را بر زبان جاری می سازد. اما اصل موضوع اینجاست که همین چمبه زدن با مراسمی همراه است. این موضوع درست است که این غذا در کتابهای آشپزی در دستهبندی آش و حلیم قرار داده میشود و از طرفی از لحاظ شکل و ظاهر بسیار شبیه به خورشت قیمه، حلیم و آش است؛ اما هیچ یک از آنها هم نیست!

این موضوع سبب می شود تا شما به اهمیت این آش خوشمزه خراسانی پی برده و به احتمال زیاد هم می دانید که پخت و طرز تهیه آش شله مشهدی می تواند تاثیر بسیار زیادی در سطح آشپزی شما داشته باشد. نذری های دیگری چون پلو و خورشت قیمه در ایام تاسوعا و عاشورا در برابر شله رنگ می بازد، زیرا هیچ مشهدی حاضر نیست از این شوربای خوشمزه بگذرد.

در این مرحله گوشت را به همراه چربیها و پیاز و نمک میپزند تا به حدی برسد که گوشت کاملا نرم شده و از استخوانها جدا شود. مقدار خیلی کمی گلاب و هل و دارچین هم می توانید با روغن همراه کنید. در این مرحله از طرز تهیه شله مشهدی یک پیاز دیگر را نگینی خلالی کنید.

در آن زمان به دلیل کمبود زمان و مواد غذایی هر نوع ماده غذایی که پیدا می شد و در دسترس بوده، درون دیگ های بزرگ ریخته و آشپزها آن را روی آتش هم می زدند و آش شله قلمکار یا شله پزی نیز از همان زمان رایج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید