طرز تهیه شله مشهدی – طبایع مرجع طب سنتی

بهتر است که از گوشت گوسفندی به دلیل طبع آن بهره ببرید تا بتوانید با خیال آسوده تر آنرا مصرف کرده و از طعم آن لذت ببرید. ضمنا گوشت آن هم گوسفندی و کوچکتر از معمول باشد؛ تقریبا نصف اندازه قطعات گوشت در خورش معمولی. اگر از گوشت گردن یا سردست استفاده می کنید بعد از پختن گوشت با دقت گوشت را از استخوان جدا کنید. باید مراقب باشید بعد از اضافه کردن بلغور و برنج آش زود ته میگیرد پس باید مداوم هم بزنید. گام چهارم عدس یا ماش و دیگر حبوبات که قبلا جداگانه پختهاید را با هم در یک کاسهی پلاستیکی بریزید و با استفاده از گوشتکوب معمولی یا گوشتکوب برقی حسابی بکوبید.

لوبیا سفید، لوبیا چیتی، ماش و نخود را داخل یک قابلمه ریخته و همراه مقداری آب روی حرارت قرار دهید. بعد از پخت گوشت، آن را از قابلمه خارج کنید و ریش ریش کنید (میتوانید به همراه پیاز با گوشتکوب برقی آن را کمی بکوبید تا له شود در غیر اینصورت پیاز را باید از قبل نگینی خرد کرده باشید). توجه داشته باشید که بلغور و برنج سریع ته می گیرند، پس بعد از اضافه کردن آن ها به قابلمه دائما آن را هم بزنید. در این مرحله مقداری فلفل سیاه و نمک به گوشت اضافه می کنیم و تا اندازه ای که روی گوشت را بگیرد آب اضافه می کنیم، سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و اجازه می دهیم گوشت به مدت ۳ ساعت به طور کامل بپزد.

چربی گوسفند و پیاز چرخ شده را داخل قابلمه بریزید، گوشت را نیز به همراه کمی نمک به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا کاملا بپزد. بلغور گندم را نیز از ۱۲ ساعت قبل و برنج را حداقل ۳ ساعت قبل از پخت شله میبایست خیس کنید. حالا پس از پخت کامل حبوبات، آن را آبکش می کنیم، سپس اجازه می دهیم آب اضافی شان خارج شود.

بعد نخود و لوبیاهای خیس شده از شب قبل را به صورت جدا میپزیم پس از پختن اب آنها رابا آبکش جدا میکنیم و بیرون میریزیم (به علت نفاخ بودن). ۴. بعد حرارت را کم کم کنید و در ظرف را ببندیدتا آش به مدت ۱ ساعت مثل برنج دم بکشد. به آرامی آن را هم بزنید تا مواد ته نگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید