طرز تهیه شله مشهدی ، اصیل ترین غذای مشهد – مجله تاپ کوکینگ + تصاویر

وقتی حبوبات کاملا پخته شدند و برنج لعاب داد گوشت پخته و ریش ریش شده را به همراه دارچین و نمک و فلفل اضافه کنید و اجازه دهید تا همه مواد با حرارت ملایم کنار هم بجوشند و کشدار شوند .بعد حرارت را کم کم کنید و در ظرف را ببندیدتا آش به مدت 1 ساعت مثل برنج دم بکشد. 5. سپس گوشت ریش ریش شده و حبوبات له شده و آب گوشت را با هم ترکیب کنید و برنج و بلغور خیس خورده را نیر آبکش کنید و به حبوبات و گوشت اضافه کنید و مقداری آب به آنهاضافه کنید و روی شعله قرار دهید تا برنج و بلغور بپزد.

کمی آب در قابلمه بریزید و شعله گاز را کم کنید تا برنج و بلغور گندم بپزند. بهتر است درب ظرف را در طول پخت غذا نبندید، زیرا بخار آبی که روی درب آن جمع می شود، داخل شله برمی شود و آن را بدطعم می نماید. در آش شله می توانید از ماش هم استفاده کنید. در ادامه حبوبات را آبکش می کنیم و اجازه می دهیم آب اضافی شان کاملا خارج شود. اگر در اواسط طبخ حس کردید که آش شله خیلی غلیظ شده است و نیاز به آب دارد، کمی آب جوش را کم کم به آش اضافه کنید تا به غلظت مورد نظر خود برسید.

برای طبخ آش شله از قابلمه بزرگ استفاده کنید، زیرا با افزودن برنج و بلغور گندم، آش حجم بیشتری پیدا میکند و نیاز بهجای بزرگتری دارد. ۱۰. بهخاطر ازدیاد جمعیت در زمان کشیدن شله، ممکن است قابلمه سرریز کند و شله رویتان بریزد و بسوزید که کاملا عادی است. ۹. واحد شله، سطل است نه پرس و مردم مشهد امکان ندارد که زیر سه سطل، رکورد بزنند. هر سال، افراد زیادی برای تماشای سنت نذریپزان از شهرها و کشورهای مختلف در ایام محرم و صفر به مشهد میآیند.

جالب است بدانید که سنت طبخ شله مشهدی بهعنوان میراث معنوی خراسان رضوی در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است. ۱۰. برای طبخ قیمه، ابتدا لپه را از قبل خیس کنید. بهتر است هر دو را از قبل در آب خیس کنید. حبوبات را به اندازه تعداد چهار نفر از روز قبل خیس کرده و چندین مرتبه آب آن را عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید