طرز تهیه آش شله مشهدی

وقتی حبوبات کاملا پخته شدند و برنج لعاب داد گوشت پخته و ریش ریش شده را به همراه دارچین و نمک و فلفل اضافه کنید و اجازه دهید تا همه مواد با حرارت ملایم کنار هم بجوشند و کشدار شوند . سپس حبوبات را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا له شوند. نباید هم زدن ملایم شله بعد از اضافه کردن گوشت؛ بیشتر از نیم ساعت طول بکشد چون در غیر این صورت، گوشت گوسفند در شله حل شده؛ ناپدید می شود. شله مشهدی معمولاً مقداری تند و تیز، غلیظ، کش دار و در ظاهر غذایی شبیه به حلیم است، با این تفاوت که در این غذا از گوشت گردن گوساله و گوسفند بدون استخوان، چربی گوسفند (دنبه)، پیاز، بلغور گندم، برنج، حبوباتی نظیر لوبیا سفید، لوبیا چیتی، ماش و نخود، ادویه جات فراوان: پودر جوز هندی، پودر زنجبیل و پودر هل، فلفل سیاه و نمک استفاده می شود ولی در حلیم فقط از گندم استفاده می شود.

مواد اصلی این غذا گوشت، حبوبات و ادویهٔ فراوان است. 4. حبوبات را داخل قابلمه ای بریزید و چند لیوان آب اضافه کنید و بگذارید حبوبات بپزند و نرم شوند سپس گوشت کوبیده ، برنج و بلغور گندم را به حبوبات پخته اضافه کنید ، دارچین ، روغن ، نمک و فلفل بزنید و با حرارت کم بگذارید چند ساعت تمام مواد باهم بپزند. در مطلب زیر پخت یک آش بسیار مقوی برای پیش غذا و یا یک افطاری بسیار عالی را برای شما قرار داده ای. در این مطلب قصد داریم طرز تهیه آش شله مشهدی را به شما آموزش دهیم .“شله مشهدی” که در مشهد فقط با نام شُله شناخته می شود، غذایی از خانواده آش ها است.

شله مشهدی را می توانید در وعده نهار – شام – پیش غذا – سرو کنید . طبخ این غذا پرهزینه و پرزحمت است و به دلیل زمان زیاد مورد نیاز برای پخت آن، مردم مشهد به ندرت این غذا را در منازل خود و به عنوان وعده های غذایی روزانه می پزند. مردم این منطقه از ایران، غذاهایی سنتی متناسب با نوع مراسم و مناسبات طبخ می کنند که هر یک طعم، بو و مزه ی منحصر به فرد خود را دارد. شله غذایی سنگین است که طرفداران زیادی دارد و می توان از آن به عنوان یک وعده ی غذایی کامل استفاده کرد.

شله مشهدی، یکی از رایج ترین و خوش مزه ترین غذاهای سنتی خاص مشهد است که با نام شله در این شهر شناخته می شود و قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد. شله مشهدی، غذایی است که تنها در تور مشهد میتوان آن را پیدا کرد؛ البته نه در تمام رستورانهای شهر. این غذا یکی از غذاهای محلی خراسان است که همراه با قیمه در ایام محرم و صفر به عنوان نذری طبخ میشود. وی اضافه کرد: دنبه ماده مورد نیاز بعدی این غذا است که نباید زیاد باشد، چرا که ممکن است طعم شله را تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید