آخرین اخبار «شله مشهدی

حبوبات را از 24 ساعت قبل و بلغور گندم را از 12 ساعت قبل در ظروفی جداگانه حاوی مقداری آب خیس کرده (در مدت زمان خیساندن، دو تا سه بار آبِ آن را عوض کنید.برنج را از سه ساعت قبل در مقداری آب خیس کنید.گوشت را به همراه پیاز، نخود، لوبیاسفید و لوبیا چیتی در قابلمه ای حاوی 10 پیمانه آب ریخته، سپس روی حرارت زیاد قرار دهید، زمانی که جوش آمد، درِ قابلمه را گذاشته و حرارت را ملایم کنید تا به مدت سه ساعت بپزد؛ پس از پختِ گوشت، آن را از قابلمه خارج کرده، ریش ریش کنید و کنار بگذارید؛پس از یک ساعت، بلغور گندم، برنج، ماش، عدس، نمک، فلفل و گوشت (ریش ریش شده) را به قابلمه بیفزایید و مرتباً هم بزنید تا همه مواد با هم مخلوط و له شوند (دقت کنید، آش ته نگیرد)، بگذارید آش به مدت 45 دقیقه دیگر بپزد (البته می توانید با گوشت کوب برقی کمی از مواد آش را له کرده تا آش زودتر جا بیفتد)؛زمانی که مواد آش کاملاً لِه و کش دار شدند، دارچین، جوز هندی و زنجبیل را به آن اضافه کرده، در ظرفی مناسب ریخته و روی آن را با قیمه تزیین و سرو کنید.

سپس دنبه ها را چرخ کرده یا با چاقو، به صورت بسیار ریز در آورید و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. هر چه عمل جوشیدن و هم زدن بیشتر صورت گیرد انسجام و پیوستگی مواد شله و طعم آن بهتر می شود. 4. در تهیه آش شله مشهدی، هر چه مقدار گوشت (ریش ریش شده) بیشتر باشدو بیشتر هم بخورد، شله، خوشمزه تر و کش دارتر می شود. در تهیه آش شله مشهدی، هر چه مقدار گوشت (ریش ریش شده) بیشتر باشد، شله، خوشمزه تر و کش دارتر می شود. حالا تا اندازه ای که روی گوشت را بگیرد آب اضافه می کنیم، سپس قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۳ ساعت گوشت کامل بپزد.

در این مرحله زمانی که شله مشهدی لعاب پبدا کرد و حبوبات کاملا پخته شدند، گوشت ریش ریش را به آن اضافه می کنیم، سپس نمک را به همراه فلفل سیاه، پودر دارچین و جوز هندی به شله اضافه می کنیم و هم می زنیم. به علاوه حبوبات و گوشت پروتئین زیادی دارند، در نتیجه این غذا بسیار مقوی خواهد بود، به ویژه برای بچه هایی که در سن رشد هستند. این غذا در حدود شش تا هفت ساعت روی حرارت، هم زده می گردد. حالا حرارت را بسیار ملایم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم، سپس اجازه می دهیم شله همانند برنج به مدت ۱ ساعت دم بکشد تا کش دار شود.

طرز تهیه: برای شروع تمام حبوبات را بشورید و به مدت 12 ساعت داخل آب بگذارید تا گاز حبوبات گرفته شود . 3. در تمام مدت زمان پختِ شله، هم زدن مداوم آن از اهمیت زیادی برخوردار است، به خصوص بعد از زمان اضافه کردن بلغور، زیرا خیلی سریع ته می گیرد. برنج نیمدانه و عطری برای درست کردن این غذا مناسبتر است. شله مشهدی یکی از آش های لذیذ، خوشمزه و قدیمی است که در مشهد با عنوان شله شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید